מחלות זאונוטיות הנן מחלות היכולות לעבור מאדם לחיה ומחיה לאדם.

רובן המכריע של המחלות הזואונוטיות בחיות מחמד אינן מסוכנות במיוחד לאדם וניתן למנוע אותן על ידי בדיקה וטרינרית של בעל החיים ושימוש בכללי הגיינה בסיסיים (נטילת ידיים לאחר משחק עם חיית המחמד, איסור על מגע בין החיה לשולחן האוכל ומשטחי הכנת מזון וכד').
נשמע מפחיד? אולי, אבל ניתן להידבק במחלות מסוכנות לא פחות מבני אדם אחרים! הפתרון הוא במניעה.
רוב רובן של המחלות חודרות לגוף האדם או בשאיפה או דרך הפה. לכן, שמירה על ניקיון סביבת חיית המחמד (החלפת נייר בכלוב הציפור או ניקיון ארגז החול של החתולים יום – יום ושטיפת ידיים לאחר משחק עם חיית המחמד ימנעו את רובן המוחלט של מחלות אלו.
תיאורי המחלות להלן לא בא לטעת בכם חשש מאינטראקציה עם חיות מחמד אלא להפך, הכרת המחלה והבנת אופי ההדבקות בה יביא למניעתה כמו שאי ידיעת הפרטים על מחלה מסוימת רק מעודד הפצת הגזמות ופחד שווא.

כלבת

מחלה נגיפית הפוגעת בכל היונקים. אחוז התמותה מהמחלה קרוב למאה אחוז. מעט מאד מדינות בעולם חופשיות לגמרי מהמחלה. ישראל נחשבת מדינה נגועה והשועלים הם ה"מאגר" העיקרי. המחלה מועברת בדרך כלל על ידי נשיכה של חיה הנושאת את הנגיף בבלוטות הרוק, אם כי תיתכן הדבקה על ידי החדרת הנגיף מהרוק לתוך חתכים קיימים בעור ללא נשיכה ישירה.

הנגיף בגוף היונק הנגוע מתנהג בצורה ייחודית לאחר ההדבקה. הוא נודד דרך מערכת העצבים למוח ומשם לבלוטות הרוק. קשה מאוד עד בלתי אפשרי לגלותו בזרם הדם, עובדה המקשה על גילוי מוקדם של הנגיף.

כיצד מזהים חיה החולה בכלבת? בתחילה יובחנו שינויים בהתנהגות, כגון ירידה בתאבון והתבודדות מרצון. לאחר מכן יופיעו חוסר יכולת לבלוע וריור יתר ואף התנהגות תוקפנית וחסרת פחד. לקראת סוף המחלה יופיעו גם שיתוק ועוויתות. המוות נגרם עקב שיתוק כללי.


טוקסופלזמוסיס

המחלה נגרמת על ידי טפיל חד-תאי (פרוטוזואה) בעל תפוצה כלל עולמית. האורגניזם מופיע ב-3 צורות בהתאם לשלב התפתחותו, כאשר השלב המסוכן הוא שלב הביצה שמועברת בצואת החתול ובבשר נא..

החתול הינו בעל החיים היחיד שבתוכו מסוגל הפרזיט להשלים את מחזור חייו.

החתול מפריש את ביצי הפרזיט במשך תקופה קצרה של כשבוע-שבועיים לאחר ההדבקה.

החתול נדבק, בדרך כלל, מאכילת בשר הנגוע בפרזיט. הביצים המופרשות בצואת החתול זקוקות לתקופת "הבשלה" של 1-5 ימים (לכן מגע עם צואה טרייה מאד אינו מסוכן). המחלה פוגעת בעוברים של נשים הרות ולכן מומלץ לנשים בהריון לנקוט במשנה זהירות בעת טיפול בצואת חתולים, במיוחד בשליש הראשון של ההריון.

נזכיר רק שכל אדם יכול להידבק במחלה, גם אם סימניה יהיו קלים או שלא יופיעו כלל. המחלה מועברת גם לאנשים על ידי אכילת בשר נא. נכון להיום אין חיסון נגד המחלה, למעט חיסונים שעדיין נמצאים בשלבי מחקר. קיים טיפול יעיל.